Om min kunst
“Mine malerier har en meget personlig farveholdning, som jeg har fundet frem til
ved helt bevidst ikke at skelne til hverken kunsthistorie eller den klassiske farveteori”
“Mine malerier har en meget personlig farveholdning, som jeg har fundet frem til
ved helt bevidst ikke at skelne til hverken kunsthistorie eller den klassiske farveteori”
En erfaren seerske, var der engang en kunsthistoriker, som kaldte mig, og det er fordi jeg har en særlig evne til at registrere indtryk, som jeg omdanner i min abstrakte billedverden.
Jeg bruger min pensel og redskaber som katalysator for alle de lagrede indtryk og giver dermed liv til farvesymfonier på mine lærreder.
I mit arbejde finder du en anseelig mængde energi, hvor farveskalaen er særlig tydelig. Mine malerier har en meget personlig farveholdning, som jeg har fundet frem til ved helt bevidst ikke at skelne til hverken kunsthistorie eller den klassiske farveteori. Jeg har per intuition altid været fuld af tro på, at alle billedelementerne falder på plads og at farverne skulle få lov at finde deres egen melodi.
Jeg arbejder som COBRA-malerne – jeg lader spontaniteten og eksperimenterne dominere.